Rezervujte si termín už dnes Online objednávka

Spojenie masáže a aromaterapie

autor: Tatiana Braun, Paulína Sleziaková

Masáž ako súbor masérskych hmatov, ktorými sa mechanicky pôsobí na svaly, nervy a cievy nie je len terapeutickým procesom pre vaše telo. Telo športovca, človeka v kancelárii, vo výrobnej hale či telo mamy doma nosiacej svoje dieťa na rukách – každý z nás potrebuje relax. Kto si masáž dopraje, ten môže poznať benefity tejto formy relaxu.

Masáž nie je však len súhrnom rôznorodých dotykov. Masérske hmaty a pohyby majú svoje pravidlá a svoje konkrétne účinky.

Pri masáži sa využívajú nasledovné manipulácie: hladenie, stláčanie a poklepávanie.

Povrchové jemné kĺzavé hladenie navodzuje uvoľnenie a zároveň stimuluje prietok v menších cievach – kapilárach. Stláčanie (kompresia) je kombináciou trenia a hnietenia s účinkom rozširovania ciev a to má za následok prirodzené odbúravanie odpadových látok, uvoľňuje a zmierňuje svalovú bolesť. Hnietením (podobne ako cesto) sa zlepšuje aj napätie kože a jej schopnosť vstrebávať.

Ďalšími účinkami masáže sú zvýšenie počtu bielych a červených krviniek, čo je zapríčinené podnetom zvýšeného vyplavovania do krvného obehu po zrýchlení cirkulácie spôsobenej masážou. Tiež sa podporí aj činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním. Zvýši sa potenie, vylučovanie adrenalínu. To umožňuje organizmu bojovať proti alergiám, bolesti aj infekciám.

Veľkým benefitom masáže je odbúravanie bolesti a po športovej záťaži je aj prostriedkom na zmiernenie svalového napätia.

Masáž nemusí byť len o samotných dotykoch masírujúceho. Účinky môžu byť posilnené použitím aromaterapeutického oleja, medu, či čokolády. Na detoxikáciu je výborná medová masáž. Čokoládová masáž je svojimi antioxidačnými účinkami vhodná ako prostriedok proti starnutiu pokožky, ale tiež proti celulitíde. Nepopierateľný je aj antistresový efekt vďaka uvoľneniu endorfínu a serotonínu.

Špeciálnou kategóriou sú aromaterapeutické masáže, ktoré podľa druhu zvoleného pridaného esenciálneho oleja môžu mať vyššiu hodnotu nielen pri celkovej relaxácii, ale je možné dosiahnuť i žiadúci terapeutický efekt.

Na masáž sa používajú základné oleje – napr. kokosový, olivový, mandľový olej. Do týchto tzv. “nosných” olejov sa pridaním kvapky esenciálneho oleja mení masáž na aromaterapeutickú.

Esenciálne oleje sú vonné látky pochádzajúce z rastlín, kde sú v podobe drobných olejových kvapôčiek. Rastline slúžia ako ochrana pred mikroorganizmami a zároveň zohrávajú úlohu pri jej látkovej výmene. Esenciálne oleje sa získavajú buď destiláciou s pomocou vodnej pary alebo lisovaním.

Aromaterapiu si je možné následne vychutnať dvojakým spôsobom – pridaním esenciálneho oleja do nosného oleja, ktorým bude masírované telo a tiež prostredníctvom vonnej lampy alebo difuzéra s prídavkom konkrétneho “aroma oleja”. Účinná rastlinná látka, ktorá pôsobí terapeuticky sa tak dostáva do organizmu vstrebávaním cez pokožku a zároveň inhalačne pomocou dýchacích orgánov.

Pre upokojujúcu masáž navodzujúcu oddych je ideálna levanduľa. Ak túžime po povzbudzujúcom účinku, správnou voľbou je esenciálny olej z citrónu alebo pomaranča. Citrónový olej zároveň potláča nárast telesnej hmotnosti, zvyšuje energiu, zlepšuje náladu, zmierňuje bolesť a tým pádom je výbornou voľbou pri svalovici. Pri chudnutí môže rovnako účinne pomôcť bergamotový olej. Esenciálne oleje z citrusov spôsobujú aj odbúranie stresu.

Na potlačení chuti do jedla a znižovaní prírastku na hmotnosti sa môže podieľať i feniklový olej, či mätový olej. Mäta je všeobecne známa ako prostriedok pomáhajúci lepšiemu tráveniu. Zároveň mäta poskytuje chladivý a osviežujúci účinok.

Ak sa potrebujeme zbaviť svalovej bolesti, pomôcť môže rozmarínový, tymiánový alebo zázvorový olej. Tieto oleje majú zároveň protizápalové účinky.

Ak cítime vyčerpanie, príjemnou voľbou môže byť olej zo škorice alebo zo santalového dreva. Kvalita a účinok esenciálnych olejov je podmienená jeho čistotou, ktorá je výsledkom celého procesu – od pestovania rastliny bez pesticídov, zberom rastliny v správny čas až po extrakciu oleja destiláciou, bez pridávania syntetických látok a rozpúšťadiel.

Kvalitný a čistý olej má výraznú a dlhotrvajúcu vôňu a po jeho aplikácii i prostredníctvom masáže cítime žiadúci efekt.