Manuálna lymfodrenáž z pohľadu fyzioterapeutky Danky
Na tému manuálna lymfodrenáž sme pre vás vyspovedali našu fyzioterapeutku Danku.
Danka, aké účinky ma manuálna lymfodrenáž?
Danka: Manuálna lymfodrenáž má širokospektrálny terapeutický účinok, ktorý spočíva v tom, že telo po prvej terapii reaguje na liečený efekt v takej oblasti, kde sa problém s dysfunkciou lymfatického systému prejavuje najviac a po aplikácii ďalších terapií sa upravujú ďalšie čiastkové problémy.
Manuálna lymfodrenáž je pri správnej manipulácii bezpečná aj pre pacientov s kŕčovými žilami (stabilizuje zápalové prejavy kŕčových žíl, dobre sa kombinuje s lymfatickým tejpom), má pozitívny efekt na aktiváciu hormonálnej regulácie (pri problémoch s menštruáciou, hormonálne zmeny v menopauze), aktivuje správnu činnosť peristaltiky a celého tráviaceho systému, upravuje problémy s rýchlym tepom a vysokým tlakom ( lymfatické uzliny a cievy obaľujú steny krvných ciev a pri ich aktivácii dokážeme pozitívne ovplyvniť aj cievnu dysfunkciu). Ďalej reguluje a redukuje periférny opuch v oblasti končatín spôsobený rôznymi faktormi ( pooperačné stavy, onkologickí pacienti, hormonálna a cievna dysfunkcia), má dobrý vplyv pri syndróme vyhorenia, ukľudňuje psychiku, podporná liečba stresových porúch, depresie a úzkosti. Taktiež je súčasťou postcovidovej terapie či anticelulitídnej terapie. Lymfodrenáž má pozitívny účinok na spánkové poruchy, upokojuje CNS aktivuje a reštartuje správnu funkciu imunitného systému.
Manuálna lymfodrenáž okrem periférneho opuchu, ktorý je na končatinách, reguluje a výrazne znižuje aj centrálny opuch, ktorý pociťujeme v oblasti brucha ako pocit nafúknutia, plynatosti – čím znižuje napätie v oblasti žalúdka, tenkého a hrubého čreva a aktivuje správnu funkciu pankreasu.
Veľmi dobré terapeutické účinky boli zaznamenané po operáciách prsníkov, akejkoľvek etiológie (rehabilitácia prsníkov po korekciách, po nádorových ochoreniach, pri precitlivenosti pŕs v oblasti axiálnych uzlín).
Aký je rozdiel medzi manuálnou a prístrojovou lymfodrenážou?
Danka: Manuálna lymfodrenáž v porovnaní s prístrojovom masážou aktivuje a vyprázdňuje hlavné lymfatické splavy (cisternu chyli, lymfu hlavy a krku), ktorých počiatočná aktivácia ovplyvňuje celkový liečebný úspech lymfodrenáže.
Pri správnej terapeutickej postupnosti nevzniká sekundárny nežiadúci lymfatický opuch v oblasti brucha, ktorý sa po použití prístrojovej terapie môže vyskytnúť !
Prístrojovú lymfodrenáž by som použila výlučne iba pre športovcov, bezprostredne po športovom výkone a pre klientov, ktorí neriešia konkrétne dysfunkcie. Ale aj pre tých by som uprednostnila manuálnu ako prístrojovú lymfodrenáž.
Ako je navhodnejšie začať s manuálnou lymfodrenážou?
Danka: Na začiatok odporúčam absolvovať 110 minútovú masáž, potom môžeme pokračovať aj 80 minútovou terapiou v 4-5 opakovaniach. Lymfodrenáž robíme 1 max 2 krát za týždeň aby sme telu dožičili potrebný odpočinok na regeneráciu a vstrebanie liečebného účinku masáže.
Zo skúsenosti vieme že prvá až druhá lymfodrenáž pôsobí viac na periférny lymfatický systém tj. oblasť kostrového svalstva, končatín. Účinok dalších lymfodrenáží je koncentrovaný už viac centrálne do vnútorných orgánov, krvných ciev. Pozitívny účinok na psychiku možno pozorovať už hneď po prvej terapii.
Ako sa manuálna lymfodrenáž vykonáva?
Danka: Lymfodrenáž robíme výhradne s použitím púdra alebo lymfatických rukavíc aby sme docielili žiadúci terapeutický efekt. Lymfodrenáž nerobíme nikdy s olejom alebo nasucho. Na to aby sme aktivovali činnost chlopní, ktoré sa nachádzajú vo vnútornej strane lymfatickej cievy, musíme robiť pomaly posuvný pohyb s rukami – ktorý docielime práve s použitím púdra.
S použitím oleja alebo pri aplikácii nasucho sa míňame účinku lymfodrenáže.
Komu by si manuálnu lymfodrenáž ďalej odporučila?
Danka: Používame ju ako vhodný doplnok pri redukčných a detoxikačných kúrach / diétach, kedy sa rýchlejšie a efektívnejšie odplavujú produkty metabolizmu buniek a medzibunková voda.
Manuálna lymfodrenáž je neoddeliteľnou súčasťou liečby reumatoidných ochorení a dysfunkcií v oblasti kĺbov. Jej hlavný účinok spočíva v odbúravaní kyseliny močovej z oblasti kĺbov, kde je pri reumatických ochoreniach masívne produkovaná. Pokiaľ sa nám nahromadí veľké množstvo kyseliny močovej v oblasti kĺbov, tak sa nám zníži rozsah pohybu v kĺbe, pociťujeme bolesť a opuch- tieto všetky faktory dokáže lymfodrenáž výrazne zredukovať.
Používame ju pri pacientoch, ktorí majú aj systémové ochorenia ako multiorgánové dysfunkcie, ktoré sú kombináciou reumatoidného a tráviaceho ochorenia. Napr. Systémový lupus erytrematosus, lupienka, psoriáza, atopický exzém atď.
Pacienti s takýmito diagnózami pociťujú po manualnej lymfatickej masáži nával energie, pocit odpočinku, ľahkosťi v pohybe a pri kožných ochoreniach dochádza k redukcii kožných prejavov.