Bolesti chrbtice
Poznáte ten pocit, keď sa ráno zobudíte, pokúšate sa vstať a zasiahne vás ostrá bolesť v zadnej časti tela, až si musíte ľahnúť späť do postele? Bolesť chrbtice sa, bohužiaľ, môže vyskytnúť v akomkoľvek veku a dokáže ju zapríčiniť nespočetné množstvo faktorov.
Bolesti chrbtice patria celosvetovo medzi najčastejšie zdravotné problémy. Pôvodcom môže byť naozaj čokoľvek, či už nesprávne držanie tela, zlá životospráva, úraz, ochorenie alebo zmeny degeneratívneho charakteru. V USA sú problémy s chrbticou druhým najčastejším dôvodom návštevy lekára, piatou najčastejšou príčinou hospitalizácie a treťou najčastejšou príčinou chirurgického zásahu. Ak sa bolesť chrbta nezhoršuje, je vhodné vyskúšať najprv konzervatívnejšie spôsoby liečby a ak sa bolesti nezbavíte ani po troch mesiacoch alebo sa dokonca zhoršuje, treba navštíviť odborného lekára. Môže to byť ortopéd, neurológ, reumatológ, rehabilitačný lekár alebo algeziológ. Pri laickej prvej pomoci je určite potrebné vyvarovať sa rôznych manipulačných zákrokov od nekvalifikovaných naprávačov a násilným pohybom cez blokovaný rozsah chrbtice. Závažných príčin vyžadujúcich okamžitú liečbu nie je také veľké množstvo a vyskytujú sa u približne 5% pacientov. Lekára je nutné navštíviť v prípadoch:
- ak bolesť vystreľuje do niektorej z dolných končatín,
- ak nastúpia problémy s močením a stolicou,
- ak sa objaví horúčka,
- ak sa objaví porucha citlivosti na dolných končatinách,
- ak je na jednu stranu viditeľné vychýlenie trupu.
Okrem klasických príčin môžu stáť za bolesťami chrbtice aj celkom iné a nečakané dôvody, ktoré napriek tomu patria k tým najčastejším.
- Vylihovanie na gauči
Pravidelné ničnerobenie, nedostatok pohybu a rozvaľovanie sa na gauči v krkolomných a telu nevyhovujúcich polohách, je pre dolnú časť chrbtice to najhoršie, pretože sú v tejto pozícii svaly povolené a nie sú schopné posilniť sa. Ideálnym riešením je zdvihnúť sa z pohovky aspoň každých tridsať minút a urobiť niekoľko cvikov, aby sa svaly ponaťahovali.
- Fajčenie
Podľa štúdie v časopise Human Brain Mapping zvyšuje fajčenie riziko chronickej bolesti chrbtice, pretože nikotín obmedzuje prietok krvi v celom tele, a to sa vzťahuje aj na stavce a medzistavcové platničky, ktorých stav sa môže zhoršovať, a tým vyvolať bolesť a zápal.
- Nadmerná fyzická záťaž
Nie je dobré iba vylihovať, no netreba to preháňať ani s fyzickou aktivitou. Opakované zohýbanie a dvíhanie ťažkých bremien môže viesť k bolesti chrbta a svalovému napätiu. Podľa doktora Davida Geiera, ortopéda v Charlestone, odznie normálna svalová bolesť z fyzickej námahy do 24 hodín.
- Ťažká kabelka
Určite ste sa už neraz dostali do situácie, že vás po nosení ťažkej tašky alebo kabelky začal pobolievať chrbát. Dlhodobá nerovnováha, spôsobená nosením ťažkého bremena na pleci, je najrozšírenejšou príčinou bolesti chrbtice najmä u žien. Spôsobiť ju však môže aj pritesná spodná bielizeň, obmedzujúca pohyblivosť chrbtice, čo ovplyvňuje normálne fungovanie stabilizačných svalov. Chrbtica je v takomto prípade náchylnejšia na bolesť aj prípadné poranenie.
- Depresia
Štúdia publikovaná v časopise PAIN dokazuje súvislosť medzi bolesťami chrbtice, depresiami či úzkosťami. U ľudí trpiacimi týmito psychickými problémami je pravdepodobnosť bolesti chrbtice až 1,6-krát vyššia, než je priemer. Je to preto, lebo stres vyvoláva veľké svalové napätie v oblasti chrbtice.
Najúčinnejšia liečba je v prvom rade správna diagnóza. Až tá určí spôsob liečby, ktorej cieľom je nielen zmierniť bolestivé prejavy, ale aj riešiť základnú príčinu.
Základom je pokoj na lôžku, pacient by sa mal šetriť a obmedziť pracovné nasadenie. Na bežné tlmenie bolesti sa využívajú voľnopredajné lieky proti bolesti, rôzne gély, masti alebo hrejivé náplasti. Pri ich používaní však treba dať pozor, či náhodou netrpíte precitlivenosťou na účinnú zložku. Dávať pozor by si mali predovšetkým tehotné ženy a obozretný treba byť aj v prípade ošetrovania dieťaťa.
Prevencia bolestí chrbtice
Najideálnejšie je akýmkoľvek bolestiam chrbtice predchádzať a nabehnúť na kolotoč správnej životosprávy a pohybu.
-
- Nedostatok fyzických aktivít spôsobuje ochabovanie a slabnutie svalového korzetu trupu, a tak aj väčšiu náchylnosť k bolesti.
- Rizikovým faktorom sú tiež kilogramy navyše, ktoré zbytočne zaťažujú kĺby a obmedzujú pohybovú aktivitu nevyhnutnú pre zdravý životný štýl.
- Sedavé zamestnanie si tiež časom vypýta svoju daň. Je potrebné sedieť v správnej polohe – predkolenia musia so stehnami zvierať uhol 90 stupňov, rovnako predlaktia s ramenami a hlava by nemala byť predsunutá dopredu. Kríže podoprieť opierkou, v ideálnom prípade mať anatomicky tvarované kreslo, stoličku alebo fitloptu.
- Vhodný vankúš urobí veľa, len si treba vybrať ten správny podľa preferencií a toho, či spávate na chrbte, boku alebo bruchu.
- Nenosiť ťažké tašky a nákup bez rovnomerného zaťaženia na oboch stranách.
- Pri zdvíhaní ťažkých vecí sa nezohýbať, ale čupnúť si a nadvihovať predmet s rovným chrbtom.
- Vysoké opätky, ale ani úplne bez opätkov – optimum je 3 – 4 cm opätok, ktorý umožňuje správne držanie tela. Vhodné môžu byť aj ortopedické vložky.
- Príčinou bolesti môže byť aj nevhodne zvolená veľkosť podprsenky, najmä ak má žena väčšie prsia.
- Vaša krčná chrbtica sa vám nepoďakuje ani ak máte vo zvyku pridržiavať si pri telefonovaní aparát ramenom. Jednostranná záťaž svalstva môže viesť k blokáde a bolestiam.
Ak patríte k ľuďom trpiacim bolesťami chrbtice alebo len potrebujete poradiť ohľadom prevencie a správnej životosprávy, navštívte nás vo Fitclinic a naši odborníci vám určite veľmi radi pomôžu.