Diastáza – už dávno nie je strašiakom len pre ženy po pôrode.
Diastáza, v preklade rozídenie priamych brušných svalov vzniká oslabovaním hlbokého stabilizačného systému, teda vnútorných svalov.
Najčastejšie diastáza trápi ženy po pôrode. Výskyt je vcelku logický, keďže v tehotenstve bruško rastie tak aby sa vytvoril priestor pre bábätko a nedošlo ku kompresii vnútorných orgánov, musí sa natiahnuť dutina brušná. Po pôrode sa následne vďaka hormonálnym zmenám bruško znova stiahne. Posilňovaním šikmých brušných svalov počas tehotenstva a správnym držaním tela sa vieme urýchli regenerácia svalov po pôrode a je možné vyhnúť sa tak roztrhnutiu linea alba- ide o pevný väzivový pruh v strednej čiare na prednej brušnej stene.
Omylom je však myslieť si, že diastáza sa netýka športovcov.
Prehnaným cvičením nesprávnych svalových skupín si môžeme privodiť diastázy taktiež. Silné brucho nie je len o kockách na bruchu, ale aj o posilňovaní vnútorných svalov, na ktoré veľká väčšina ľudí zabúda, keďže nie sú na prvý pohľad viditeľné. Nie len prehnaným a nesprávnym cvičením, ale i sedavou prácou si oslabujeme stred tela, brušné svaly a viac zaťažujeme kríže.
Počas našej praxe vo FITCLINIC sa však stretávame aj s diastázami u detí. Väčšinou sú to deti, ktoré športujú, no nesprávne pri tom zaťažujú svoje svaly. Predchádzaním diastáz u detí je vhodné kombinovať tréning s kompenzačnými tréningami pod dozorom skúseného trénera či fyzioterapeuta.
Ako zistíte či máte diastázu?
Ľahnite si na chrbát a pokrčte kolená. Uvoľnite sa a položte prsty tesne nad pupkom. Zdvihnite hlavu, pritiahnite bradu k hrudníku a vtlačte prsty smerom do brucha. V prípade, že sa prsty ponoria dovnútra, ide pravdepodobne o diastázu. Ak ste si nie istý, jednoduchý spôsob je navštíviť nás a naši fyzioterapeuti Vás jednoducho a bez bolestne vyšetria a odporučia akými cvikmi si pomôcť.
Vo vážnejších prípadoch sa konzultuje diagnóza s lekárom, nie zriedkavým riešením je i chirurgické riešenie diastázy.
Čo robiť keď máte diastázu?
Dôležité je cvičenie. Cvikov nájdete veľa ale dôležitá je správnosť vykonávaných cvikov. Preto je lepšie cvičiť pod dozorom skúseného fyzioterapeuta, ktorý vás bude viesť a kontrolovať či vykonávate dané cviky tak ako treba. U nás sa či už tehotným, ženám po pôrode ale aj všetkým ľudom ktorých postihuje táto diagnóza venuje naša fyzioterapeutka Andy, ktorá radí :
„V prvom rade je dôležité sa naučiť správne dýchať bránicou a posilniť si panvové dno.“
Sadnite si na stoličku s rovným operadlom, spodná časť chrbta je pritisnutá k operadlu. Jedna ruka je pod pupkom a druhá nad pupkom. Nadýchnite sa. Pri výdychu sa brucho sťahuje. Cvik je vhodné opakovať viackrát za deň, napr. 10 sérií po 100 opakovaní (3 série ráno, 3 popoludní a 4 večer).
Ľahnite si na brucho, ruky sú pod čelom a nohy zafixované. S nádychom dvíhajte brucho z podložky, ruky sú stále na zemi. V tejto pozícii zotrvajte 3 sekundy. Cvik opakujte 10-krát.
Cvičenia odporúčame čerstvým mamičkám až po šestonedelí, v prípade cisárskeho rezu až po 3 mesiacoch.