Liečba chladom – KRYOTERAPIA
Už z dávnej minulosti vieme, že chlad má liečivé účinky. Už starí Egypťania využívali chlad na liečebné účely, neskôr Hippokrates písal o jeho analgetickom účinku. Prvým novodobým priekopníkom tejto technológie pre lekárske a komerčné účely bol Japonec Toshiro Yamauchi, ktorý sa podieľal aj na skonštruovaní prvej kryokomory, dokončenej v roku 1978.
KRYOTERAPIA z gréckych slov kryo – zima, terapia – liečba je technika, ktorá vystavuje telo nízkym teplotám -110 až -190°C v trvaní 1-3 minúty.
U nás vo FITCLINIC máte možnosť využiť celotelovú kryosaunu alebo lokálnu kryoterapiu.
Celotelová kryoterapia stimuluje imunitný systém a iniciuje regeneračné procesy v tele. Bežne sa používa v modernej športovej medicíne a urýchľuje rehabilitáciu po zraneniach. Má vplyv na zlepšenie krvného obehu, omladenie pokožky (anti-aging), odstránenie toxínov z ľudského tela. Tak isto pomáha pri liečbe kožných ochorení, respiračných ochorení (napr. astma), urýchľuje zotavenie sa po chorobách či chirurgických zákrokoch, urýchľuje hojenie jaziev, dokonca zmierňuje prejavy celulitídy.
Ako to funguje?
Klient vstúpi do kabíny zariadenia v spodnej bielizni, v špeciálnych papučiach a rukaviciach, ktoré dostane u nás. Náš fyzioterapeut zdvihne výťahom klienta do hornej polohy a zarovná jeho ramená s hornou hranou kabíny. Po spustení procedúry sa kabína naplní zmesou dusíka a vzduchu. Fyzioterapeut monitoruje stav klienta počas celej doby trvania procedúry. Procedúra trvá maximálne do troch minút. Po skončení procedúry sa výťah automaticky vráti do pôvodnej polohy a klient môže kryosaunu opustiť.
Po uplynutí času v hlavnej komore sa klient presunie späť do predsiene a následne do tzv. aeróbnej miestnosti, kde sú rôzne prístroje (bežecké pásy, stepery, stacionárne bicykle a pod.), kde cvičí 10 až 15 minút. Denne je možné absolvovať maximálne dva vstupy, výnimočne tri, aj to len u vrcholových športovcov.
Koncept lokálna kryoterapia sa zakladá na krátkodobej aplikácií extrémne nízkej teploty na konkrétnu časť tela pacienta. Toto spôsobuje sťahovanie svalov, zvýšenie krvného obehu v liečenej oblasti, zmiernenie zápalu a zrýchlenie regenerácie poranených buniek. Pomáha pri liečbe úrazov pohybového ústrojenstva, zlomenín, vytknutia, vykĺbenia, natrhnutí šliach a svalov, reumatizmu, popálenín či zápalov v tele.
Kryogenické procedúry sú 100% bezpečné, nespôsobujú žiadne vedľajšie účinky a vykazujú výnimočné výsledky v prípade lokálnych zranení. Na základe doterajších poznatkov je možné konštatovať, že kryoterapia zohráva v procese regenerácie organizmu a v liečbe poúrazových stavov pohybového aparátu výraznú úlohu, a vo vrcholovom športe sa stáva jeho neoddeliteľnou súčasťou.
Kontraindikácie :
• alergia na chlad,
• klaustrofóbia,
• Raynauldova choroba,
• chudokrvnosť,
• onkologické ochorenia,
• tehotenstvo,
• infekčné ochorenia,
• epilepsia.