Masáže pre tehotné
Masáž má miesto aj v živote tehotnej ženy, nakoľko je nielen stimulačnou záležitosťou, ale tiež relaxačnou. Prináša úľavu od bolestí svalov a kĺbov, zníži stres, ktorý žena pociťuje, zlepší prietok krvného obehu a lymfatického systému.
Ak čakáte dieťa a zvažujete masáž, v prvom rade je potrebné poradiť sa so svojim gynekológom. Masáž nie je možné totiž vykonávať, ak je tehotenstvo rizikové, máte akútne infekcie, či bolesti nejasného pôvodu.
V prvom trimestri tehotenstva sa masáže môžu robiť iba veľmi jemné, čiastkové masáže – na krčnej chrbtici a dolných končatinách. V ostatných 2 trimestroch sa špecifiká masáže dotýkajú lokality členkov, kde sa masážne pohyby vynechávajú pre spojitosť s možnosťou predčasného otvárania pôrodných ciest. Masáže sa odporúča vynechať počas 8. mesiaca gravidity z dôvodu vývinu pľúc dieťaťa. Mimo týchto ochranných obmedzení, je možné čerpať všetky výhody, ktoré masáž tela poskytuje.
Poloha pri masáži tehotnej ženy nebýva vždy štandardná, v ľahu na bruchu. Uloženie sa do príjemnej polohy pre ženu, je závislé od jej celkových pocitov. Orientačne sa dá povedať, že do 4. – 5. mesiaca gravidity je možné ležať pri masáži na bruchu, ak to žene nie je vyslovene nepohodlné. Pre komfort pri masáži vo vyššom štádiu gravidity je možné zvoliť špeciálnu kľačiacu stoličku alebo polohu na boku, ktorá umožňuje bez ťažkostí realizovať celotelovú masáž.
Okrem vyššie spomínaných benefitov masáže u tehotnej ženy je pozitívum aj v skutočnosti, že pravidelnými masážami sa zlepšuje pružnosť pokožky, čo môže preventívne znižovať výskyt strií. Žena po masáži pociťuje úľavu od ťažkostí sprevádzajúcich tehotenstvo a zlepšuje sa jej funkcia vnútorných orgánov (pečeň, žlčník, podžalúdková žľaza).
Tehotenská masáž môže byť aj aromaterapeutická. Pri nej je však možné voliť iba určité druhy olejov a bylinných silíc. Nemožno použiť aníz, fenikel, mätu, šalviu a jazmín pre ich účinok zastavenia mliekotvorby. Pri masáži v 1. trimestri je na mieste vynechať harmanček, ružu, levanduľu a medovku. Naopak – vhodnými sú silice z citrusových plodov. Napríklad mandarínka zbavuje žalúdočnej nevolnosti a nespavosti. Mandarínka, pomaranč a grep sú výborným prostriedkom aj na relaxáciu či podporu trávenia. Na boľavé nohy, ktoré sú spôsobené zmenou hmotnosti a odlišným držaním tela je dobré použiť grapefruit. Zo základných rastlinných olejov je vyhovujúci olej z pšeničných klíčkov. Obsahuje vitamín E, z minerálov draslík, fosfor, železo a zinok. Je možné použiť aj ďalšie rastlinné oleje ako mandľový, pupalkový alebo jojobový. Takto prírodnou cestou prichádza výživa k pokožke a obohatí ju o množstvo vitamínov a minerálov.
Okrem klasickej masáže s ohľadom na potreby tehotnej je možné nechať si odborníkom vykonať aj lymfodrenáž, ktorú je vhodné podstúpiť od chvíle v čase, kedy sa žene objavia opuchy a pociťuje napätie v dolných končatinách. Primárny účinok lymfodrenáže je v detoxikácii organizmu. Dochádza k zvýšenému toku lymfy a tým sa podporuje vyplavovanie škodlivín z tela.
Okrem pravidelnej masáže (1x týždenne) k celkovej vitalite tehotnej ženy i jej dieťaťa prispieva cvičenie pre tehotné. Starostlivosť o seba a nového človeka po viacerých stránkach, sa následne prejaví na zdraví matky i novorodenca.