Prvé bežecké preteky – ako začať.
Beháte radi a už máte čo to odbehnuté? Radi by ste nabehané kilometre zúročili počas závodu? Je v zásade jedno či sa pohrávate s myšlienkou zabehnúť si pretek z dôvodu konfrontácie s ostatnými bežcami, zabehnúť svoj časový či vzdialenostný rekord, alebo iba chcete zažiť dobrý pocit z niečoho nového. Už žiadne váhanie a túto sezónu poďte do toho!
Počas závodu je výkon do veľkej miery odrazom nášho tréningového úsilia. Pokiaľ som k sebe úprimný tak budem vedieť posúdiť, na akej úrovni je v konkrétny moment moja telesná kondícia. Napriek tomu dokážeme často svojim výkonom prekvapiť i samých seba a to v pozitívnom, ale i v negatívnom zmysle slova. Je totiž mnoho faktorov ktoré sa podieľajú na celkovom výsledku, avšak ak na sebe pracujeme tak je pravdepodobné, že naša výkonnosť bude narastať.
Hlavným rozdielom medzi tréningom a závodom je podiel psychiky na výkone.
Už nejakú dobu pred štartom sa nám do mysle môžu vkrádať rôzne pochybnosti typu „Čo keď to nezvládnem celé zabehnúť?“ alebo „Na toto nemám, budem posledný..“ Verte že pokiaľ to neskúsite, bude vás mrzieť práve to, že ste sa na štart ani len nepostavili!
Ak ešte nie ste skúseným pretekárom, je dobré sa po štarte niekoľko kilometrov „strážiť“. Bezprostredne pred štartom sa do obehu vyplavuje totiž adrenalín, a vy natešený a motivovaný ľahko „prepálite“ začiatok, lebo odolať tempu ostatných bežcov býva veľmi ťažké, a túžba bežať čo najrýchlejšie býva veľmi silnáJ
Naša prvá a hlavná rada je – začnite pozvoľna! Príležitostí rozbaliť to na trati bude veru dosť- verte nám.
Naša druhá ale nie menej podstatná rada je – nevynechajte rozcvičku! Aj keď je pred vami zopár dlhých kilometrov nepodľahnite dojmu, že sa rozcvičíte počas samotného preteku. Stačí ľahký približne desaťminútový poklus spoločne s niektorými cvikmi dynamického strečingu ktoré dostanú telo do potrebnej teploty a sú zároveň prevenciou vzniku zdravotných ťažkostí počas samotného závodu. Výnimkou sú veľké masové podujatia, kde je čas potrebný k tomu, aby stovky bežcov prebehli cez štartovnú čiaru tak dlhý, že aj rozcvičené telo opäť vychladne. V tomto prípade poskoky či poklus na mieste udržia telo v správnej teplote.
Dostatočný spánok a zregenerované telo je základom dobrého výkonu!
Večer pred závodom si doprajte skôr ľahšie jedlo akým je šalát, alebo cestoviny. Vyvarujte sa ťažkým mastným jedlám, najmä po 16-tej hodine. Vaše telo i myseľ potrebujú načerpať sily a jedným z najprirodzenejších a najzdravších spôsobov je hlboký a kvalitný spánok.
Kedy je užitočný fyzioterapeut?
V prípade ak pociťujete nejaké bolesti, riešte ich včas! Často sa stretávame s tým, že v týždni pred závodom keď si iba idete preveriť kondičku dôjde k svalovému či inému zraneniu.. Najčastejšia otázka ktorú počúvame je: „Prečo práve teraz?“ Aj keď telo by malo byť práve v najlepšej forme, je zároveň najzraniteľnejšie, pretože fyzická príprava a psychické vypätie spojené s hormonálnymi zmenami si vyberú svoju daň.
Ignorovanie bolesti a viera, že sa to rozhýbe môžu mať vážne a dlhodobé dôsledky. Bolesť je totiž varovným signálom, ktorý nás upozorňuje na problém! Naše pohybové správanie sa prirodzene mení tak, že sa síce zníži bolesť v danom mieste, ale celkovo už organizmus nepracuje ekonomicky čo znamená, že dochádza k preťažovaniu iných častí tela.
Každý športovec by mal raz za čas konzultovať svoj zdravotný stav s fyzioterapeutom. Naši fyzioterapeuti vo FITCLINIC vedia odhaliť, či vykonávanie niektorej činnosti nevedie k nejakým zásadnejším zmenám pohybového aparátu. Vedia tiež použiť účinky fyzikálnej terapie akými je laser terapia, či elektroterapia, ale i hĺbková masáž v rámci regenerácie, ale i prípravy na závod. Dobrý fyzioterapeut vás nie len pripraví na závod, ale i ošetrí vaše svaly tak, aby sa nachádzali v ideálnom stave a to nie len pred závodmi.
Naša rada na záver je – športujte a behajte tak, aby bol pohyb pre vás skutočnou radosťou a nie bolesťou..