Starostlivosť o jazvy z pohľadu fyzioterapeuta Martina
Na tému starostlivosť o Jazvy sme pre vás vyspovedali nášho fyzioterapeuta Martina.
Povieš nám čo sú jazvy a ako vznikajú ?
Martin: Jazvy vznikajú ako súčasť hojenia kože po jej narušení. Väčšina ľudí príde k jazve počas svojho života, buď úrazom, operáciou, alebo zle zahojeným ochorením kože. Jazva je súčasťou prirodzeného procesu hojenia kože. Vzniká ako následok porušenia, ktoré môže byť náhodné (pri úraze), alebo dokonca plánované (napr. pri chirurgickom zákroku). Niektoré prírodné kmene, predovšetkým z Afriky, dokonca jazvia svoju pokožku zámerne v rámci rituálov a určovania príslušnosti ku kmeňu. Napríklad Dinkovej (najväčšia etnická skupina v Južnom Sudáne) si ich vyrezávajú na čelo a spánky. Dobrovoľné zjazvenie má pravdepodobne najdlhšiu históriu zo všetkých spôsobov „zdobenia“ tela. V súčasnosti v zahraničí existujú štúdiá, kde si záujemcovia môžu nechať zjazvením, tzv. skarifikáciou, vytvoriť na telo rôzne ozdobné obrazce.
Aké sú typy jaziev ?
Martin: Jazvy rozoznávame podľa vzhľadu:
- Hypertrofické jazvy (vyvýšené)
Vznikajú nadmernou tvorbou novej kože, sú obvykle červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé a nepríjemné. Majú tendenciu vystupovať nad úroveň okolitej kože, pričom sa ale nerozširujú mimo oblasti pôvodného zranenia. - Keloidné jazvy (prečnievajúce línie rany)
Sú hrubé, oblé, tvoria nepravidelné zhluky jazvovitého tkaniva, ktoré sa šíria za hranice pôvodného zranenia. Často sú červené alebo tmavšie v porovnaní s okolitou kožou. - Atrofické jazvy (pretlačené)
Vznikajú, keď sa rana nehojí správne a tvorí sa tak nedostatočné množstvo nového spojivového tkaniva. Výsledná jazva je pod úrovňou okolitej kože; napr. jazvy po akné alebo ovčích kiahňach. - Strie
Strie označujú popraskanú kožu následkom rýchleho rozťahovania, najčastejšie počas tehotenstva. Dá sa im predísť pravidelným nanášaním zvláčňujúcich emulzií. Na dosiahnutie potrebnej pružnosti pokožky je dôležité aj pravidelné cvičenie.
Vieme ovplyvniť hojenie jaziev ?
Martin: Rozsah a vzhľad jazvy závisí od mnohých okolností. Intenzívne sa mení až do 18 mesiacov od svojho vzniku. Čerstvé jazvy sa odstraňujú oveľa jednoduchšie a s lepším efektom v porovnaní so starými. Štúdie dokazujú, že je možné ovplyvniť a uvoľniť napätie aj niekoľko rokov starých jaziev. Schopnosť hojenia kože po rôznych typoch poranení alebo po chirurgických zákrokoch je u každého pacienta iná. Jazvy majú najrozličnejšie tvary, farby a veľkosť.
Proces hojenia rán je u človeka do určitej miery podmienený geneticky a nie vždy prebieha podľa našich predstáv, pričom napríklad zápaly proces tvorby nového, zdravého tkaniva komplikujú. Pri liečbe väčších, plošných jaziev, ktoré zostávajú napríklad po popáleninách, treba spolupracovať s odborníkom.
Pri chirurgických zákrokoch nepochybne svoju úlohu zohráva spôsob šitia, použitia vstrebateľných materiálov a podobne.
Poradíš nám ako sa o jazvu starať ?
Martin: V rámci pooperačnej rehabilitácie, okrem cielenej pohybovej liečby, je dôležitá aj následná starostlivosť o jazvu. Jazvy počas liečby vyžadujú predovšetkým vlhkosť a maximálny prístup kyslíka. Hydratácia napomáha produkcii kolagénu pre rýchlejšie hojenie a je kľúčom k dosiahnutiu maximálneho efektu. Prácu s jazvou môžeme začať hneď prvý deň po vybratí stehov. V nasledujúcom období ide o zvyšovanie kondície, sily a úpravu koordinácie pohybov. Predpokladom účinnej starostlivosti o jazvy je začať s liečbou čo najskôr. Odmenou sú jazvy, za ktoré sa pacient nemusí hanbiť a ktoré majú prirodzenú pružnosť a elasticitu. Bezbolestná liečba jaziev, ktorú je možné bez rizika použiť v akejkoľvek vekovej kategórii, si v radoch lekárov získava stále viac priaznivcov. Jednou z metód je aplikácia produktov na báze silikónu, a to vo forme silikónového plátku, gélu alebo tyčinky. Všetky tieto produkty sú určené na liečbu jaziev po uzavretí a zahojení rany. Na otvorené či čerstvé rany sa používať nesmú.
Lekári často pacientov upozorňujú, aby čerstvé jazvy nevystavovali slnku. UV žiarenie by totiž mohlo spôsobiť hyperpigmentáciu, čiže nežiaduce stmavnutie jazvy. Jazvy treba pred slnkom chrániť až do úplného zahojenia, teda kým je jazva červená, čo môže niekedy trvať aj rok.
Dobré výsledky je možné dosiahnuť aj u starších jaziev, hoci stále platí, že čím skôr jazvu začneme ošetrovať, tým lepší bude účinok. Pri hojení rán je nutné najmä uvoľniť pnutie, aby poranené miesto nebolo namáhané a aby sa jazva zbytočne nerozšírila. Stiahnuté a tenko na seba naskladané blany mäkkého väziva majú tendenciu sa zlepiť. Týmto spôsobom sa jazva stáva aktívnou, čo znamená, že nie je pružná ani bolestivá. Zlepenie štruktúr znemožní kĺzanie väzov, šliach, svalov a kože pod jazvou. Miesto pod kožou s obmedzenou pohyblivosťou má priamy vplyv aj na chod vzdialených štruktúr, napätie kože, citlivosť a pohyblivosť. Na povrchu kože v tesnej blízkosti jazvy pociťujeme zvýšené napätie a bolesť.
Môžme bolestivým stavom predchádzať?
Martin: Základom je uvoľnenie jazvy. Najlacnejšie sú prírodné lieky a fungujú najlepšie, keď sa na odstránenie jazvy človek rozhodne včas. Naše babičky ošetrovali jazvy domácou masťou. A už v minulosti ľudia pochopili, že jazva sa nesmie vysušiť.
V priebehu života väčšina z nás príde k nejakej tej malej alebo väčšej jazve a nezáleží na tom, či ju spôsobil úraz, operácia, alebo zle zahojená kožná choroba. Správna starostlivosť o jazvy totiž nemá len estetický efekt , ale predovšetkým pokožke okolo jazvy vracia aspoň časť pôvodnej elasticity . Prípravky na prírodnej báze, ktoré su vhodné : Ľubovníkový olej, Bravčová masť, Skorocelová tinktúra, Contractubex gel,….
Na hypertrofické a keloidné jazvy je možné použiť iný prípravok s aktívnou rastlinnou zložkou bohatou na enzýmy so silnými antioxidačnými účinkami (Sodermix). Jeho výhodou je, že okrem protizápalového účinku a obmedzenia tvorby voľných kyslíkových radikálov zmierňuje nepríjemné svrbenie. Doba aplikácie na zahojenú jazvu je najmenej tri mesiace. Používa sa tiež na postradiačnú fibrózu (zmnoženie tkanív po rádioterapii).
Pokiaľ nemáte dôveru v bylinky alebo čas pripravovať si prírodné receptúry, potierajte si jazvu každý večer po sprchovaní vrstvou mastného krému, ktorý necháte niekoľko minút pôsobiť, alebo si ju nastriekajte panthenolom v spreji. Pri ošetrovaní jaziev je dôležité dbať na pravidelnosť. Pokiaľ chcete, aby sa stav Vašej jazvy zlepšil čo najskôr, je potrebné sa jej venovať každý deň.
- Mäkké techniky
Najdôležitejšie je však jazvy uvoľňovať pomocou tzv. mäkkých techník. Pri akejkoľvek starostlivosti o čerstvú jazvu treba mať na pamäti nasledujúce pravidlo: s liečbou jazvy treba začať až po zahojení rany. Niektoré produkty na liečbu jaziev nie sú určené do otvorených alebo čerstvých rán.
Všeobecne sa na jazvy odporúča tlaková liečba. Masáž tlakom je oveľa účinnejšia ako klasické masírovanie. Aplikáciou tlaku sa predchádza hypertrofii jaziev, teda tomu, aby nadmernou tvorbou novej kože došlo k ich vyvýšeniu a zhrubnutiu.
- Ručné uvoľňovanie jazvy
Jazvu pripravte jemným uchopovaním, „štípaním“ medzi dvoma prstami a nadvihovaním s miernym „žmýkaním“ prstami oproti sebe. Jazva sa môže jemne zahriať a začervenať.
- Uvoľňovacie cvičenia
Prvým uvoľňovacím cvičením môže byť vytváranie tzv. céčka:
- priložte palec kolmo na pozdĺžnu časť jazvy
- jemným tlakom/posunom palca po koži nahrňte kožnú riasu a oprite sa do vytvoreného „céčka“ z riasy
- jazva má tendenciu byť tuhá, nepoddajná a niekedy zlepená a môže ťahať smerom pod kožu
- pri uvoľňovaní musíme dať jazve čas na povolenie
- po prvom jemnom zatlačení do jazvy a vytvorení „céčka“ v polohe vydržte a počkajte na uvoľnenie
- nesnažte sa jazvu úplne pretlačiť a prekĺznuť na druhú stranu jazvy
- takto prejdite všetky časti jazvy z oboch strán
Ako druhý krok skúšajte jemné pruženie jazvy:
- bruškami prstov prekryte plochu jazvy a jemne na jednu a druhú stranu v rôznych smeroch uvoľňujte jazvu plochým pomalým kmitom
- jedná sa o niekoľkocentimetrové pomalé pruživé pohyby s miernym tlakom, aby bolo zabezpečené kĺzanie kože po podkoží
Ďalšou možnosťou je tvorenie tzv. esíček:
- jemným úchopom vytvorte kožnú riasu a povoľujte jazvu do protichodných pohybov
- jazva je mierne zdvihnutá a podobraná s prstami hore
- pomaly uvoľňujeme kožu v oblasti celej jazvy do vyššej pružnosti
Osud vašich jaziev je len vo vašich rukách. Aj keď neexistuje mastička po ktorej by zmizli, správnou starostlivosťou môžete dosiahnuť aspoň to, že ich farba a povrch bude jemnejší a že sa do okolitej pokožky vráti pružnosť bez obmedzenia pohybu.
POZN: Články prezentované na webe Fitclinic.sk nenahradzujú odborné lekárske/fyzioterapeutické vyšetrenie a majú informatívny charakter, tak aby ste ľahšie porozumeli danej problematike napríklad po Vašej návšteve fyzioterapeuta, lekára alebo iného špecialistu.