Druhy masáží
Klasická, relaxačná, lymfodrenážna, či medová masáž? Ako si vybrať tú najvhodnejšiu?
Masáž ako súbor masérskych hmatov, ktorými sa mechanicky pôsobí na svaly, nervy a cievy nie je len terapeutickým procesom pre vaše telo. Telo športovca, človeka v kancelárii, vo výrobnej hale, či telo mamy doma nosiacej svoje dieťa na rukách – každý z nás potrebuje relax. Masáž nie je však len súhrnom rôznorodých dotykov. Masérske hmaty a pohyby majú svoje pravidlá a svoje konkrétne účinky.
Pri masáži sa využívajú nasledovné manipulácie: hladenie, stláčanie a poklepávanie.
Povrchové jemné kĺzavé hladenie navodzuje uvoľnenie a zároveň stimuluje prietok v menších cievach – kapilárach. Stláčanie (kompresia) je kombináciou trenia a hnietenia s účinkom rozširovania ciev a to má za následok prirodzené odbúravanie odpadových látok, uvoľňuje a zmierňuje svalovú bolesť. Hnietením (podobne ako cesto) sa zlepšuje aj napätie kože a jej schopnosť vstrebávať.
Ďalšími účinkami masáže sú zvýšenie počtu bielych a červených krviniek, čo je zapríčinené podnetom zvýšeného vyplavovania do krvného obehu po zrýchlení cirkulácie spôsobenej masážou. Tiež sa podporí aj činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním. Zvýši sa potenie, vylučovanie adrenalínu. To umožňuje organizmu bojovať proti alergiám, bolesti aj infekciám.
Veľkým benefitom masáže je odbúravanie bolesti a po športovej záťaži je aj prostriedkom na zmiernenie svalového napätia.
Ak zvažujete, ktorý druh masáže zvoliť pre seba, je dobré poznať účinky jednotlivých druhov masáží.
Klasická masáž sa realizuje tvrdšími hmatmi, ktoré zo svalov uvoľnujú kyselinu mliečnu, odstraňujú únavu, stuhnutosť, skrátenie a bolestivosť svalstva. Tiež uvoľňujú kožné napätie, spôsobujú prekrvenie kože a svalov, urýchľujú vstrebávanie výronov a opuchov. Zlepšujú výživu tkanív. Klasická masáž je vhodná pri ochoreniach pohybového systému, pri poúrazových stavoch, či pri rekonvalescencii.Vhodná je pri svalovej únave, či pri fyzickom vyčerpaní. Masáž ma však aj svoje kontraindikácie. Nie je vhodné ju absolvovať v prípade: zápalových infekčných ochorení, pri hnisavých a mykotických infekciách kože, v miestach čerstvého poranenia, v oblastiach kŕčových alebo zapálených žíl, pri nádorových ochoreniach, krvácavých ochoreniach, pri pokročilej osteoporóze, ochoreniach v brušnej dutine.
Relaxačná masáž je jemnejšou formou masáže s intenzívnejším účinkom na kožu a podkožie. Jej cieľom je fyzické a psychické uvoľnenie. To môže pomôcť navodiť spolu s masážnymi dotykmi aj správne zvolený esenciálny olej s aromaterapeutickým účinkom, či atmosféra pokoja dotvorená príjemnou hudbou.
Medová masáž ponúka ako výrazný benefit – detoxikačný účinok. Pomocou pôsobenia včelieho medu a masážnych hmatov dochádza k odstraňovaniu toxínov nahromadených v tkanivách tela. Zároveň sa vyčistia zanesené kožné póry, prekrví sa pokožka. Medová masáž je ideálna pre človeka vyčerpaného stresom. Je vhodná pri bolestiach hlavy, nespavosti, tráviacich problémoch, ale aj pri kĺbových ochoreniach ako je napr. reumatizmus. Medová masáž nie je vhodná pochopiteľne pri alergii na med a včelie produkty, ale tiež pri kožných ekzematóznych ochoreniach, pri krvácavých stavoch (krvácanie v dôsledku žalúdočných vredov, pri menštruácii). Tiež je potrebné sa jej vyhnúť pri glaukóme, pri infekčných a nádorových ochoreniach.
Lymfodrenážna masáž je špeciálny druh jemnej masážnej techniky s prvkami akupresúry, ktorá podporuje tok lymfy, čím dochádza k vyplavovaniu toxických látok z tela.
Lymfodrenáž je výraznou pomocou v boji proti nadváhe a celulitíde, ale tiež vie poskytnúť úľavu pri liečbe chronických opuchov, nie však pri opuchoch z nedostatočnej činnosti obličiek alebo pečene. Ďalšími pozitívnymi účinkami je celková regenerácia organizmu, priaznivé pôsobenie na nervový a imunitný systém.
Aj pri tomto druhu masáže existujú stavy, kedy sa masáž neodporúča. Je to opäť v prípade výskytu nádorového alebo akútneho infekčného ochorenia, pri zápalových ochoreniach žíl. Naopak, ak máte iba kŕčové žily, lymfodrenážna masáž je vhodná aj pre vás.
Reflexná masáž je založená na prepojení telových orgánov s tzv. reflexnými bodmi na chodidlách alebo dlaniach. Tlakom na reflexné zóny je možné vyvolať reakciu v zodpovedajúcom orgáne. K účinkom reflexnej masáže patrí: zmiernenie bolestí, zlepšenie funkcie srdca a krvného obehu, eliminácia porúch trávenia, harmonizácia činnosti žliaz s vnútornou sekréciou.
Masáž lávovými kameňmi využíva pôsobenie tepla z nahriatych lávových kameňov spolu s jemným tlakom. Táto masáž prekrví, zahreje, uvoľní a zbaví stresu.