Úrazy členka
Patríte medzi milovníkov behu? Aj vás vylákalo von príjemné jarné počasie? Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu pozitívne vplýva na naše zdravie a stal sa súčasťou života mnohých ľudí. Ako pri každom športe, aj pri behu, môže dôjsť k rôznym zraneniam. Jedným z najčastejších je zranenie členka.
K natiahnutiu či podvrtnutiu členka najčastejšie dochádza zlým došľapom či prudkým pohybom. Natiahnutie sprevádza silná bolesť a ako prvá pomoc sa odporúča priložiť na členok niečo studené a spevniť ho elastickým obväzom. Ak však došlo k podvrtnutiu, bolesť je ostrejšia a lokalizovaná podľa miesta poškodenia. Príznakom je opuch, krvná podliatina a obmedzenie pohybu.
Úraz členka má rôzne stupne poškodenia, od ktorých sa následne odvíja spôsob a dĺžka liečby. K chirurgickej liečbe dochádza v prípade, že nastalo pretrhnutie Achillovej šľachy. Nemaľujme však čerta na stenu a priblížme si nechirurgické spôsoby liečby, ktoré vykonávame u nás vo Fitclinic.
Dôležitý je najmä pokojný režim, vyloženie zranenej končatiny do vyvýšenej polohy, chladenie a snaha nedošľapovať na postihnutú nohu. K diagnostike rozsiahlosti zrazenia dochádza prostredníctvom RTG, prípadne MR. Po odznení opuchu, bolesti a krvnej podliatiny je na rade rehabilitácia, ktorá prebieha pod dozorom našich kvalifikovaných fyzioterapeutov. Jej účelom je obnovenie hybnosti členka a získanie sily. Medzi základné cviky patria krúživé pohyby a prepínanie špičky. Následne sa odporúča pridávanie závažia a rôzne balančné cvičenia. Približne po 4 týždňoch sa začína s dynamickým cvičením, kam patrí ľahký beh, poskoky a množstvo iných cvikov, ktoré sú prispôsobené konkrétnemu zraneniu členka.
Prevenciou pred takýmto úrazom je správne zvolená obuv s ohľadom na typ chodidla. Pred každou športovou aktivitou nezabúdajte na poctivú rozcvičku. Tá vás nielen správne naladí na tréning, ale zahrejete si aj svalstvo, ktoré je potom schopné rýchlejšieho uvoľnenia.
Nechajte si poradiť od odborníkov Fitclinic, čo je najlepšie pre váš zranený členok, aby ste sa k behu mohli vrátiť čím skôr. Nepodceňujte žiadne zranenie a dbajte na prevenciu. Prajeme vám veľa úspešne odbehnutých kilometrov.